Anasayfa

C# & VB.Net

C Sharp ile textboxa girilen karakterleri saydırma
Facebookta Paylaş

C Sharp ile textboxa girilen karakterleri saydırma

Bu konumuzda C# ile windows application üzerinde textbox 'a kaç karakter girildiğini labelda sayan mini bir uygulama yapıyor olacağız. Basit bir uygulama olsada zaman zaman ihtiyaç duyulabilen bir uygulama olacaktır.

Öncelikle Windows Formumuzun üzerine bir adet TextBox ve bir Label ekliyoruz. Ben Textbox'ın özelliğini multiline yaptım daha çok karakter görebilmek adına. Form üzerindeki Textboxın ID si textBox1, label'ın ID'si label1 olarak bıraktım ve kodları bunun üzerinden yazıyor olacağım. Ama özellikle büyük çaplı programlar geliştirirken nesne isimlendirmenin önemli bir yeri olduğunu belirterek dilerseniz bu uygulamada da nesneleri farklı isimler vererek bu alışkanlığı da edinebilirsiniz.

Şimdi gelelim kod kısmına, önce windows form üzerine attığımız TextBox'a çift tıklayarak yada textbox seçili iken Properties ekranından Event'lara geçip buradan TextChanged eventına çift tıklayarak textboxta değişiklik oldukça tetiklenecek textBox1_TextChanged eventını oluşturalım.
Eventı oluşturduktan sonra içeriği şöyle olacak;
 

private void textBox1_TextChanged(object sender, EventArgs e)
{
      label1.Text = textBox1.Text.Length.ToString();
}

Tek satırlık bu kodu yazıp projeyi çalıştırdığınızda textboxa her değer girdiğinizde labelda textboxdaki karakter sayısını görmüş olacaksınız.

Örnek uygulamayı BURADAN indirebilirsiniz.

 

18 Eylül 2013 12:42 Kategori :C# & VB.Net14968
Sitene Ekle :
Yukarıdaki kodu sitenize ekleyerek bu konuyu sitenizde yayınlayabilirsiniz.